Höstlovsaktiviteter 2015

höstSkapa höstkort i vår öppna verkstad!

Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
Välkommen att skapa i vår öppna verkstad! Den här veckan kan du göra kort på hösttema med olika tekniker, klipp och klistra, stämpla, rita och släpp loss fantasin!
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Besök barndelen i utställningen ”Halmstadgruppen hemma i Halmstad”
Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
I utställningen ”Halmstadgruppen – Hemma i Halmstad” kan du med en audioguide utforska konsten med alla sinnen och kliva in i en av Sven Jonsons målningar.
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Söndag 25 oktober

Skapa höstkort i vår öppna verkstad!
Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
Välkommen att skapa i vår öppna verkstad! Den här veckan kan du göra kort på hösttema med olika tekniker, klipp och klistra, stämpla, rita och släpp loss fantasin! Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Besök barndelen i utställningen ”Halmstadgruppen hemma i Halmstad”

Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
I utställningen ”Halmstadgruppen – Hemma i Halmstad” kan du med en audioguide utforska konsten med alla sinnen och kliva in i en av Sven Jonsons målningar.
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Måndag 26 oktober

badmintonBadminton – introduktion
Tid: kl. 13.00-15.00.
Var: Söndrumshallen, Bäckagårdsvägen 130.
Du som är intresserad av att prova på badminton är hjärtligt välkommen. Du får låna racket och bollar och klubbens ungdomstränare hjälpar dig och dina kompisar igång. Du behöver bara idrottskläder och inomhusskor. Kostnadsfritt och ingen åldersgräns. Aktiviteten är tillgänglig för barn och ungdomar med funktionsnedsättning. För info om tillgänglighet, kontakta föreningen på badminton@halmstad.net.
Arrangör: Halmstad Badmintonklubb

Origami med Maya
Tid: 10.00-10.50
Var: Söndrums bibliotek
Kom och skapa figurer i papper tillsammans med Maya George. För dig som är ledig och hemma på lovet.
Från 6 år, fri entré, föranmälan 035-128545.

Origami med Maya
Tid: 11.00-11.50
Var: Söndrums bibliotek
Kom och skapa figurer i papper tillsammans med Maya George. För dig som är ledig och hemma på lovet.
Från 10 år, fri entré, föranmälan 035-128545.

Skapa höstkort i vår öppna verkstad!

Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
Välkommen att skapa i vår öppna verkstad! Den här veckan kan du göra kort på hösttema med olika tekniker, klipp och klistra, stämpla, rita och släpp loss fantasin! Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Besök barndelen i utställningen ”Halmstadgruppen hemma i Halmstad”
Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum I utställningen ”Halmstadgruppen – Hemma i Halmstad” kan du med en audioguide utforska konsten med alla sinnen och kliva in i en av Sven Jonsons målningar.
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Tisdag 27 oktober

Badminton – introduktion
Tid: kl. 13.00-15.00.
Var: Söndrumshallen, Bäckagårdsvägen 130.
Du som är intresserad av att prova på badminton är hjärtligt välkommen. Du får låna racket och bollar och klubbens ungdomstränare hjälpar dig och dina kompisar igång. Du behöver bara idrottskläder och inomhusskor. Kostnadsfritt och ingen åldersgräns. Aktiviteten är tillgänglig för barn och ungdomar med funktionsnedsättning. För info om tillgänglighet, kontakta föreningen på badminton@halmstad.net.
Arrangör: Halmstad Badmintonklubb

Skapa höstkort i vår öppna verkstad!
Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
Välkommen att skapa i vår öppna verkstad! Den här veckan kan du göra kort på hösttema med olika tekniker, klipp och klistra, stämpla, rita och släpp loss fantasin! Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Besök barndelen i utställningen ”Halmstadgruppen hemma i Halmstad”
Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
I utställningen ”Halmstadgruppen – Hemma i Halmstad” kan du med en audioguide utforska konsten med alla sinnen och kliva in i en av Sven Jonsons målningar.
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Onsdag 28 oktober

Badminton – introduktion
Tid: kl. 13.00-15.00.
Var: Söndrumshallen, Bäckagårdsvägen 130.
Du som är intresserad av att prova på badminton är hjärtligt välkommen. Du får låna racket och bollar och klubbens ungdomstränare hjälpar dig och dina kompisar igång. Du behöver bara idrottskläder och inomhusskor. Kostnadsfritt och ingen åldersgräns. Aktiviteten är tillgänglig för barn och ungdomar med funktionsnedsättning. För info om tillgänglighet, kontakta föreningen på badminton@halmstad.net.
Arrangör: Halmstad Badmintonklubb

Bokbullen
Tid: 15.30
Var: Söndrums bibliotek
Läseklubb med deckar- och mysterietema! Vi löser deckargåtor, går på skatt- och bokjakt och annat mystiskt… och fikar förstås!
Från 10 år. Fri entré, ingen föranmälan.

Skapa höstkort i vår öppna verkstad!

Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
Välkommen att skapa i vår öppna verkstad! Den här veckan kan du göra kort på hösttema med olika tekniker, klipp och klistra, stämpla, rita och släpp loss fantasin! Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Besök barndelen i utställningen ”Halmstadgruppen hemma i Halmstad”
Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum I utställningen ”Halmstadgruppen – Hemma i Halmstad” kan du med en audioguide utforska konsten med alla sinnen och kliva in i en av Sven Jonsons målningar.
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Torsdag 29 oktober

Badminton – introduktion
Tid: kl. 13.00-15.00.
Var: Söndrumshallen, Bäckagårdsvägen 130.
Du som är intresserad av att prova på badminton är hjärtligt välkommen. Du får låna racket och bollar och klubbens ungdomstränare hjälpar dig och dina kompisar igång. Du behöver bara idrottskläder och inomhusskor. Kostnadsfritt och ingen åldersgräns. Aktiviteten är tillgänglig för barn och ungdomar med funktionsnedsättning. För info om tillgänglighet, kontakta föreningen på badminton@halmstad.net.
Arrangör: Halmstad Badmintonklubb

Skapa höstkort i vår öppna verkstad!
Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
Välkommen att skapa i vår öppna verkstad! Den här veckan kan du göra kort på hösttema med olika tekniker, klipp och klistra, stämpla, rita och släpp loss fantasin! Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Besök barndelen i utställningen ”Halmstadgruppen hemma i Halmstad”
Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
I utställningen ”Halmstadgruppen – Hemma i Halmstad” kan du med en audioguide utforska konsten med alla sinnen och kliva in i en av Sven Jonsons målningar.
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Badminton – introduktion
Tid: kl. 13.00-15.00.
Var: Söndrumshallen, Bäckagårdsvägen 130.
Du som är intresserad av att prova på badminton är hjärtligt välkommen. Du får låna racket och bollar och klubbens ungdomstränare hjälpar dig och dina kompisar igång. Du behöver bara idrottskläder och inomhusskor. Kostnadsfritt och ingen åldersgräns. Aktiviteten är tillgänglig för barn och ungdomar med funktionsnedsättning. För info om tillgänglighet, kontakta föreningen på badminton@halmstad.net.
Arrangör: Halmstad Badmintonklubb

Skapa höstkort i vår öppna verkstad!

Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
Välkommen att skapa i vår öppna verkstad! Den här veckan kan du göra kort på hösttema med olika tekniker, klipp och klistra, stämpla, rita och släpp loss fantasin! Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Besök barndelen i utställningen ”Halmstadgruppen hemma i Halmstad”
Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
I utställningen ”Halmstadgruppen – Hemma i Halmstad” kan du med en audioguide utforska konsten med alla sinnen och kliva in i en av Sven Jonsons målningar.
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Lördag 31 oktober

Tröjworkshop: skapa en personlig present till pappa inför fars dag!
Tid: 12-16
Var: Mjellby Konstmuseum
Vill du göra den perfekta presenten till fars dag? Kom till vår tröjworkshop och dekorera en tröja speciellt till din pappa! Tröjan gäller även som fribiljett till museet på fars dag (8 nov), om han har den på sig!
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Besök barndelen i utställningen ”Halmstadgruppen hemma i Halmstad”
Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
I utställningen ”Halmstadgruppen – Hemma i Halmstad” kan du med en audioguide utforska konsten med alla sinnen och kliva in i en av Sven Jonsons målningar.
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Tröjworkshop: skapa en personlig present till pappa inför fars dag!

Tid: 12-16
Var: Mjellby Konstmuseum
Vill du göra den perfekta presenten till fars dag? Kom till vår tröjworkshop och dekorera en tröja speciellt till din pappa! Tröjan gäller även som fribiljett till museet på fars dag (8 nov), om han har den på sig!
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Besök barndelen i utställningen ”Halmstadgruppen hemma i Halmstad”
Tid: 12-17
Var: Mjellby Konstmuseum
I utställningen ”Halmstadgruppen – Hemma i Halmstad” kan du med en audioguide utforska konsten med alla sinnen och kliva in i en av Sven Jonsons målningar.
Alla åldrar, fri entré upp till 20 år

Kommentarsfunktionen är stängd.

Blogga med WordPress.com.

Upp ↑